- Post dodany przez: Daniel
- Dnia: 29 sierpnia 2019
- 0
Zwolnienie dyscyplinarne – co to jest?
Ze zwolnieniem dyscyplinarnym mamy do czynienia, gdy dochodzi do natychmiastowego zwolnienia pracownika z jego winy. Istotne jest, że nie zachowuje się wtedy okresu wypowiedzenia, który jest zawarty w umowie o pracę. Decydując się na taką formę zakończenia współpracy, pracodawca musi pamiętać o pisemnym podaniu uzasadnienia. Inaczej zwolnienie będzie niezgodne z prawem.
Zwolnienie dyscyplinarne – powody
Art. 52. Kodeksu pracy podaje kilka powodów dyscyplinarki. Są to:
- ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych,
- popełnienie przez podwładnego przestępstwa uniemożliwiającego dalsze zatrudnienie (przestępstwo musi być ”oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem”),
- zawiniona przez pracownika utrata uprawnień, która uniemożliwia wykonywanie obowiązków.
Przepisy dokładnie nie opisują, co oznacza stwierdzenie ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Według Sądu Najwyższego najważniejszym kryterium jest naruszenie interesów pracodawcy. Do przyczyn zwolnień dyscyplinarnych zalicza się: samowolne oddalenie się z miejsca pracy, nieusprawiedliwiona nieobecność, stawienie się w firmie w stanie nietrzeźwym, ignorowanie poleceń, nieprzestrzeganie zasad BHP, celowe niszczenie mienia pracodawcy, ujawnianie poufnych informacji, wcześniejsze wychodzenie z pracy bez uzgodnienia.
Zwolnienie dyscyplinarne – konsekwencje
Rozwiązanie umowy o pracę skutkuje wydaniem świadectwa pracy. W dokumencie podaje się formę zerwania umowy. W związku z tym, gdy zostaliśmy zwolnieni dyscyplinarnie, taka informacja nie może zostać pominięta. Przyszły pracodawca dowie się o naszych problemach w poprzedniej firmie, co zapewne wpłynie na jego decyzję o zatrudnieniu. Warto podkreślić, że przełożony ma prawo zakończyć współpracę w przeciągu miesiąca od momentu pozyskania informacji o przewinieniu. Jeżeli otrzymaliśmy wypowiedzenie, mamy 21 dni na odwołanie się od decyzji szefa.
Zwolnienie dyscyplinarne a wypłata
Osoby, które otrzymały dyscyplinarkę, często zastanawiają się, jak wygląda kwestia zwolnienia dyscyplinarnego a wypłaty. Według artykułu 80. Kodeksu pracy „Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią”. Oznacza to, że jeśli przepracowaliśmy pół miesiąca w danym okresie rozliczeniowym, należy nam się pensja za ten okres, a nie za całe 30 dni. Przedsiębiorca jest natomiast zobowiązany do wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.
Zwolnienie dyscyplinarne a zasiłek dla bezrobotnych
Zwolnienie dyscyplinarne ma także wpływ na otrzymanie zasiłku dla bezrobotnych. Tracąc zatrudnienie, warto zarejestrować się w urzędzie pracy. Jeżeli rozwiązanie umowy miało związek z naruszeniem obowiązków pracowniczych i doszło do niego w przeciągu 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się, to prawo do zasiłku nabywamy dopiero po 18 dniach. W przypadku, gdy świadczenie przysługuje na pół roku, to w ogóle nie zostanie nam przyznany.
0 komentarzy w Zwolnienie dyscyplinarne – podstawowe informacje