- Post dodany przez: Daniel
- Dnia: 21 września 2019
- 0
Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe?
Absencje chorobowe zdarzają się każdemu pracownikowi. Podpisując umowę o pracę, zatrudnieni są zobowiązani do wykonywania zadań i właśnie za faktyczne wypełnianie obowiązków wypłacana jest im pensja. W przypadku nieobecności, której podstawę stanowi zwolnienie lekarskie, wypłatę oblicza się w inny sposób.
Za czas niezdolności do pracy pracownicy otrzymują wynagrodzenie chorobowe. Prawo mówi, że podstawa pensji za czas choroby nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia pomniejszonego o kwotę 13,71% (składka na ubezpieczenie społeczne finansowane przez zatrudnienie). W związku z tym najniższa podstawa w 2019 roku wynosi 1941,50 zł.
Aby obliczyć wynagrodzenie chorobowe, należy skorzystać z 92. artykułu Kodeksu pracy, który mówi że: pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.
Za ile dni zwolnienia płaci pracodawca?
Według wyżej przytoczonego artykułu Kodeksu pracy przedsiębiorca będzie płacił za 33 dni nieobecności zatrudnionych, jeśli nie przekroczyli 50 roku życia. W przypadku osób starszych czas ten jest skrócony do 14 dni. Jeżeli podwładni nie są pewni, ile będzie wynosiła ich pensja podczas zwolnienia lekarskiego, mogą skorzystać ze specjalnych kalkulatorów wynagrodzenia chorobowego.
Kiedy ZUS wypłaca L4?
ZUS zaczyna płacić wynagrodzenie chorobowe po upływie 33 dni (w przypadku firm zgłaszających do ubezpieczenia powyżej 20 osób), jeśli są to pracownicy przed 50. rokiem życia. Podwładni, którzy ukończyli 50. rok życia, mogą liczyć na świadczenie wypłacane przez ZUS po dwóch tygodniach.
ZUS wypłaca świadczenia chorobowe zatrudnionym w mniejszych przedsiębiorstwach, gdzie liczba osób nie przekracza 20 pracowników.
Świadczenie przelewane jest na konto pracowników zazwyczaj w tym samym terminie, w którym otrzymywali pensje. Warto jednak zaznaczyć, że wypłata wynagrodzenia przez ZUS następuje po stwierdzeniu prawa do świadczenia. A na to ZUS ma 30 dni od momentu dostarczenia przez pracodawcę pełnej dokumentacji.
Zwolnienie na dziecko – ile płatne?
Pensja za czas przebywania na zwolnieniu ze względu na chorobę dziecka także wynosi 80% średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto z ostatnich 12 miesięcy. Przy wyliczaniu świadczenia bierze się pod uwagę wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, premie oraz inne dodatki, jakie otrzymuje dana osoba.
Rodzice muszą pamiętać, że są zobowiązani dostarczyć pracodawcy odpowiednie dokumenty. Jeżeli firma zatrudnia więcej niż 20. ludzi, to wystarczy przedstawić przełożonemu L4. Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na specjalny elektroniczny system przesyłania zwolnień lekarskich. W przypadku, gdy pracowników jest mniej niż 20., rodzice i opiekunowie dzieci muszą dodatkowo wypełnić formularz ZUS Z-15. Jest to wniosek o wypłatę zasiłku.
0 komentarzy w Wynagrodzenie chorobowe – kalkulator