
- Post dodany przez: Daniel
- Dnia: 16 listopada 2018
- 0
Ostatnio coraz mniej absolwentów szkół średnich decyduje się na studiowanie. Wysokie bezrobocie wśród osób z wykształceniem wyższym sprawiło, że wiele osób zraziło się do nauki. W najtrudniejszej sytuacji są absolwenci kierunków humanistycznych typu politologia, filozofia czy kulturoznawstwo, które to często decydują się na pracę poniżej kwalifikacji lub przebranżowienie się.
Badania wskazują, że studenci rzadko korzystają ze wsparcia doradców zawodowych, a prawie połowa lubelskich absolwentów nie jest zadowolona z ukończonego kierunku studiów. Absolwenci mają dość wysokie wymagania finansowe, a często brakuje im doświadczenia. Bardzo liczną grupę pracowników stanowią osoby, które zaraz po skończeniu studiów dokonują zmiany kwalifikacji zawodowych. Oczywiście zależy, o jakim kierunku mówimy. Rzadko przekwalifikowują się np. dentyści i lekarze.
Na rynku pracy szybciej odnajdują się osoby, które równolegle do studiów pracowały w Lublinie. Do takiej grupy osób zaliczają się m.in. absolwenci kierunków dziennikarskich i informacyjnych.
Dlaczego warto studiować?
Warto studiować przede wszystkim dlatego, że w wielu przypadkach studia są niezbędne do podjęcia pracy na określonych stanowiskach (m.in. w branży medycznej czy w administracji państwowej). Poza tym studia rozwijają nasze umiejętności i pozwalają zawierać znajomości na lata (już w czasie studiów można zacząć budować sieć kontaktów biznesowych).
Studia z pewnością nie muszą być stratą czasu, ale trzeba podejść do tematu z głową. Więcej ofert pracy w Lublinie czeka na doświadczonych fachowców niż humanistów, ale np. świetny inżynier lub specjalista obeznany w świecie nowoczesnych technologii, na pewno odnajdzie się na rynku pracy. Poza tym, dzięki możliwości podjęcia studiów podyplomowych zawsze możemy się dokształcić w całkiem innym kierunku niż dotychczasowy.
Perspektywy dla fachowców
Oferty pracy w Lublinie są adresowane w dużej mierze do fachowców związanych z budownictwem, naprawą pojazdów oraz transportem. Osoby, które mają fach w ręku, powinny szybko znaleźć pracę, ale niekoniecznie satysfakcjonującą. Wiele osób narzeka na zarobki, a ostatecznie decyduje się np. na wyjazd za granicę. Praca w Europie Zachodniej to alternatywa dla wielu świetnych majstrów. Poza tym pamiętajmy, że doświadczony specjalista może założyć własną firmę.
0 komentarzy w Studia czy fach w ręku?