- Post dodany przez: Daniel
- Dnia: 18 października 2019
- 0
W jaki sposób osoby niepełnosprawne są traktowane przez urzędy pracy?
Każdy niepełnosprawny może zarejestrować się jako bezrobotny lub poszukujący pracy. Osoby, które są w stanie zatrudnić się co najmniej w połowie wymiaru czasu, mogą śmiało korzystać ze wszelkich usług i instrumentów stworzonych z myślą o bezrobotnych. Formy wsparcia, które zasługują na uwagę to m.in. szkolenia, staże, prace interwencyjne. To także przygotowanie zawodowe dorosłych, studia podyplomowe, bony na zasiedlenie, bony stażowe i szkoleniowe. Ponadto pomoc obejmuje też pokrycie kosztów badań lekarskich i psychologicznych oraz umowy trójstronne (zawierane między instytucją szkoleniową, pracodawcą i starostą).
Udogodnienia dla bezrobotnych i dla pracodawców
Osoby niepełnosprawne, które szukają zatrudnienia w Lublinie, mogą skorzystać z pośrednictwa pracy oraz z konsultacji z doradcą zawodowym. Z kolei pracodawcy, którzy tworzą etaty dla niepełnosprawnych, zyskują szereg dodatkowych uprawnień. Takich jak zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy, zwrot kosztów szkolenia podwładnego, a także zwrot kosztów wynagrodzenia oraz refundacja składek ZUS.
Czy osoby niepełnosprawne korzystają z dodatkowych uprawnień?
To jakie przywileje przysługują bezrobotnemu, zależy od jego stopnia niepełnosprawności. Należy pamiętać o tym, że niepełnosprawnych zwykle nie można przyjmować do pracy w godzinach nocnych i w godzinach nadliczbowych. Wyjątek może stanowić praca przy pilnowaniu jakiegoś obiektu. Osobom niepełnosprawnym przysługuje dodatkowa przerwa od pracy na odpoczynek lub gimnastykę (15 minut), a także dodatkowy urlop wypoczynkowy (10 dni).
Obecnie mieszkańcy Lublina, którzy mają orzeczenie o niepełnosprawności, a chcieliby znaleźć pracę, mogą skorzystać ze wsparcia Programu Rehabilitacji Kompleksowej. W ramach tej akcji prowadzone są szkolenia zawodowe oraz konsultacje z psychologiem i doradcą zawodowym. Kompleksowa rehabilitacja miałaby pomóc osobom, które np. uległy wypadkowi i nie są już w stanie pracować w Lublinie w dotychczas wykonywanym zawodzie. Zmiana kwalifikacji jest tutaj niezbędna.
0 komentarzy w Niepełnosprawni na rynku pracy