- Post dodany przez: Daniel
- Dnia: 27 sierpnia 2019
- 0
Powody nieobecności w pracy
Każdemu pracownikowi zdarzają się nieobecności w pracy. Mogą być one spowodowane chorobą, zdarzeniami losowymi lub ważną sprawą, którą trzeba załatwić.
Rodzice bardzo często muszą zostać w domu z powodu choroby dziecka. Jeżeli najmłodsi członkowie rodziny wymagają opieki ze względu na stan zdrowia i nie ma innej osoby, która mogłaby z nimi zostać, to jedno z rodziców może skorzystać z urlopu. W ciągu roku rodzicom przysługuje 60 dni opieki nad chorym dzieckiem.
Oprócz tego rodzice mają prawo do opieki nad dzieckiem zdrowym. Według artykułu 188. Kodeksu pracy „pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia”.
W przypadku choroby zatrudniony musi dostarczyć w ciągu 7 dni zwolnienie lekarskie. Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z elektronicznego systemu przesyłania L4 do ZUS-u, co jest znacznym ułatwieniem. Osoby oddające krew mają prawo do dnia wolnego, jeśli procedura nie może być wykonana w innym dniu. Usprawiedliwieniem jest wtedy zaświadczenie wydane przez Centrum Krwiodawstwa potwierdzające niezdolność do pracy.
Według Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, podwładni mogą skorzystać z płatnego urlopu okolicznościowego, który przysługuje w następujących przypadkach:
- 2 dni – ślub pracownika, urodzenie się dziecka, zgon i pogrzeb małżonka, dziecka, rodziców, ojczyma lub macochy zatrudnionego,
- 1 dzień – ślub dziecka pracownika, zgon i pogrzeb rodzeństwa, teściowej, teścia, babci, dziadka zatrudnionego.
Usprawiedliwienie nieobecności w pracy
Usprawiedliwienie nieobecności w pracy jest obowiązkiem każdego zatrudnionego. Absencję i jej powód najlepiej zgłosić przełożonemu wcześniej, wypełniając odpowiedni wniosek. Niestety nie zawsze jest taka sposobność. Jeśli zdarzenie losowe uniemożliwia przyjście do pracy, to przysługuje nam tak zwany urlop na żądanie. W każdym roku kalendarzowym są 4 takie dni, które wchodzą do puli urlopu wypoczynkowego. Jest to urlop płatny, o którym należy poinformować najpóźniej w dniu wykorzystania. Przełożony nie ma obowiązku wyrażania zgody na nieobecność. Jeśli zatem przedsiębiorca wymaga stawienia się w firmie, to należy bezzwłocznie udać się do pracy.
Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy
Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy to poważne wykroczenie. Jednym z podstawowych obowiązków każdego zatrudnionego jest stawienie się w firmie w godzinach określonych w umowie o pracę. Złamanie tej zasady może być traktowane jak ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Podwładny musi poinformować przełożonego o powodzie oraz długości absencji.
Nieobecność nieusprawiedliwiona a zwolnienie dyscyplinarne
Nieobecność nieusprawiedliwiona często staje się przyczyną nałożenia na zatrudnionego kary. Pracodawca ma kilka możliwości: upomnienie, naganę, sankcje finansowe. Niektórzy przełożeni decydują się na dyscyplinarne zwolnienie w trybie natychmiastowym. W takiej sytuacji podwładny otrzymuje pisemne wypowiedzenie z podaniem przyczyny. Zwolniony ma 21 dni na odwołanie się od decyzji pracodawcy (licząc od dnia otrzymania pisma).
0 komentarzy w Nieobecność w pracy – o czym warto wiedzieć?