- Post dodany przez: Daniel
- Dnia: 13 grudnia 2019
- 1
1. Krytyka byłego szefa
Nie jest rzadką sytuacją, że rekruter pyta, dlaczego postanowiłeś zmienić pracę w Lublinie. W tym obszarze najlepiej przyjąć dyplomatyczną postawę. Najgorsze, co możesz zrobić, to wylewać żale i krytykować byłego pracodawcę. Nie warto wspominać o kiepskiej atmosferze, biurowych intrygach i układach czy prywatnych uprzedzeniach. Podobnie jak i o tym, że szef był dla Ciebie zbyt wymagający. Rekruter może ocenić Twoją postawę jako roszczeniową lub konfliktową.
Mówiąc o motywach szukania nowej pracy, lepiej powołaj się na chęci rozwoju, poprawę warunków zatrudnienia itp. Jeżeli w poprzedniej firmie sytuacja była naprawdę ciężka, to możesz wspomnieć o tym, że miałeś inne poglądy i odmienne wizje rozwoju firmy niż Twój były szef. Jeśli działo się coś, co sprawiło, że pracodawca i pracownicy spotkali się w sądzie (np. łamanie prawa, mobbing), to spokojnie można się do tego przyznać.
2. Nie mów, że szukasz jakiejkolwiek pracy
Pilnie potrzebujesz środków finansowych i weźmiesz pierwszą lepszą pracę? Po prostu potrzebujesz pieniędzy, a o wyzwaniach zawodowych i samorealizacji na razie nie myślisz? Zdarzają się takie sytuacje, ale lepiej nie ujawniać swoich intencji podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjaliści ds. HR chcą sprawdzić, czy kandydaci konsekwentnie planują swoje kariery. Wiadomo, że jeśli ktoś szuka byle jakiej pracy, to prawdopodobnie nie zagrzeje długo miejsca.
3. Brak wiedzy o potencjalnym prawodawcy
Jeżeli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę o pracę w Lublinie, to koniecznie musisz sprawdzić, czym dana firma się zajmuje, czy ma mocną pozycję na lokalnym rynku, czy prowadzi ekspansję itd. Pytanie o treści: „Co Pan/Pani wie o naszej firmie?” jest już standardem i nikogo nie powinno zaskoczyć.
4. Brak pytań też bywa błędem
Często pod koniec rozmowy o pracę, rekruter pozwala zadawać pytania kandydatom. To świetna okazja, by uzyskać bliższe informacje na temat warunków zatrudnienia, zakresu obowiązków, profilu działalności firmy czy kultury organizacyjnej danego przedsiębiorstwa. Warto wcześniej przygotować listę interesujących nas zagadnień. Kandydat, który zadaje pytania, okazuje w ten sposób swoje zaangażowanie.
1 komentarzy w Czego lepiej nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?