- Post dodany przez: Daniel
- Dnia: 11 października 2019
- 0
Tak naprawdę każdy pracownik oraz kandydat do pracy w Lublinie powinien orientować się w medianie płac na interesującym go stanowisku. Wiedza na temat średnich wynagrodzeń nie jest tajemna – każdy może poszukać oficjalnych raportów. Ich znajomość może okazać się kluczowa podczas negocjowania podwyżki lub warunków zatrudnienia w nowym miejscu pracy. Pamiętajmy jednak, że statystyka to nie wszystko. Co sprawia, że osoby piastujące takie samo stanowisko, zarabiają mniej lub więcej?
Od czego zależy poziom zarobków?
1. Wielkość oraz lokalizacja firmy
Pracownicy korporacji zwykle cieszą się lepszą pensją niż osoby zatrudnione w rodzinnej firmie. Zazwyczaj wyższe płace otrzymują etatowcy z dużych miast, w których są wysokie koszty życia.
2. Staż zawodowy
To od niego może w największym stopniu zależeć, za ile będzie chciał Cię „kupić” rekruter. Nie chodzi tu tylko o doświadczenie liczone w latach, a raczej o praktyczną wiedzę. Doświadczony pracownik umie radzić sobie w kryzysowych sytuacjach.
3. Umiejętności pracownika
Poza stażem liczą się odbyte szkolenia, znajomość języków obcych oraz praca za granicą – to wszystko może być kartą przetargową w rozmowach o wynagrodzeniu. Oczywiście szanse na dobre płace rosną u kandydatów, którzy mają specjalistyczne uprawnienia.
4. Forma zatrudnienia
Osoby przeglądające oferty pracy w Lublinie powinny zwracać uwagę na ten element ogłoszenia. Zarobki netto przy kwocie np. 5000 zł brutto będą inne u kogoś, kto jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, niż u osoby, która prowadzi własną działalność. Inne zasady obejmują studentów do 26 roku życia, którzy podpisali umowy zlecenia.
5. Pozycja firmy w branży
Ten czynnik też może mieć znaczenie – przedsiębiorstwo znane w sektorze, które ma wielu stałych, poważnych klientów raczej zaoferuje lepsze warunki niż nowo powstała niewielka firma, która dopiero wchodzi na rynek i powoli się rozwija.
Powyższe elementy są bardzo ważne, jeśli szukasz nowej pracy i zastanawiasz się, na jakiej podstawie określić swoje oczekiwania finansowe.
A jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, jeżeli ubiegasz się o podwyżkę na dotychczasowym stanowisku?
Odnieś się nie tylko do średnich płac, ale także do swoich osiągnięć. Najpewniej zaprezentować sukcesy w formie liczb (np. poprzez procentowy wzrost sprzedaży). Nie warto powoływać się na sytuację osobistą typu wzięcie kredytu czy narodziny dziecka.
0 komentarzy w Jak ocenić poziom wynagrodzenia? 5 czynników, które wpływają na płace