- Post dodany przez: Daniel
- Dnia: 13 września 2019
- 0
Kodeks pracy – urlop na żądanie
Każda osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar zależy od stażu pracy. Pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki mniej niż 10 lat, mogą liczyć na 20 dni płatnego urlopu wypoczynkowego. Jeżeli staż pracy wynosi 10 lat bądź więcej, to wtedy można skorzystać z 26 dni wolnych. Kodeks pracy przewiduje również urlop na żądanie.
Urlop na żądanie – definicja
Na początku każdego roku kalendarzowego w firmach przygotowywane są wstępne grafiki urlopowe. Każdy członek zespołu musi określić, kiedy chce skorzystać z prawa do dwutygodniowego wypoczynku. Plany mogą oczywiście ulegać zmianie.
Urlopu na żądanie oczywiście nie można przewidzieć, więc nie zaznacza się go w grafiku. Takie dni wolne przydają się w momencie nieprzewidzianych sytuacji bądź krótkich niedyspozycji zdrowotnych. Warto zaznaczyć, że nie trzeba podawać powodu nieobecności.
Urlop na żądanie – ile dni?
Ile dni urlopu na żądanie przypada w roku kalendarzowym? Według 167. artykułu Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Trzeba przy tym zaznaczyć, że owe 4 dni wliczają się do puli urlopu wypoczynkowego. Nie są to żadne dodatkowe wolne dni.
Urlop na żądanie – zasady
Problematyczną kwestią może okazać się moment, w którym powinniśmy zgłosić absencję na żądanie. Kodeks pracy mówi, że: Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.
Przepisy nie podają, w jaki sposób przekazać przełożonemu wiadomość o nieobecności. Najlepiej zrobić to mailowo lub telefonicznie np. za pomocą SMS-a. Brak informacji o absencji może zostać potraktowany jak przysłowiowe wagary, co często bywa podstawą nawet do dyscyplinarnego zwolnienia.
Warto także zaznaczyć, że w Kodeksie pracy nie ma wzmianki o tym, czy poszczególne dni powinny być oddzielone, czy np. mogą następować po sobie. Dlatego w tej kwestii pracownicy mają dowolność.
Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie
Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? Odpowiedź jest krótka: tak. Jeśli przełożony nie zgodzi się na urlop na żądanie, nie pozostaje nic innego, jak szybki powrót do pracy. Inaczej absencja będzie traktowana jak nieusprawiedliwiona nieobecność, za którą przewidziane są kary. W związku z tym pracownicy powinni być pewni, że zgoda została wyrażona, inaczej nie ma podstaw do skorzystania z urlopu na żądanie.
0 komentarzy w Urlop na żądanie – definicja, zasady, ile dni, Kodeks pracy