- Post dodany przez: Daniel
- Dnia: 10 września 2019
- 0
Praca dla niepełnosprawnych – Lublin
Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych podaje, że od 2008 roku stopa bezrobocia wśród osób z ograniczeniami fizycznymi bądź umysłowymi spadła do nienotowanego dotychczas poziomu – 7,2%*. Aby korzystać z przywilejów, jakie zapewniają przepisy, należy złożyć wniosek do odpowiedniej instytucji wydającej specjalne orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Takie dokumenty sporządza między innymi Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Lublinie przy ulicy Magnoliowej 2.
Według ustawy z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (stan prawny na dzień 25 sierpnia 2019 rok) wyróżnia się 3 stopnie niepełnosprawności:
- znaczny, odpowiadający pierwszej grupie inwalidzkiej,
- umiarkowany, odpowiadający drugiej grupie inwalidzkiej
- lekki, odpowiadający trzeciej grupie inwalidzkiej.
Czy osoba niepełnosprawna może pracować w równoważnym systemie czasu pracy?
Dzienna praca dla niepełnosprawnych nie może przekraczać 7. godzin. Ludzie z orzeczeniem nie wykonują zadań po godzinach oraz w systemie nocnym. Wyjątkami od tej reguły są dwie sytuacje:
- gdy lekarz prowadzący wyda pisemną zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych i systemie nocnym,
- w przypadku osób zatrudnionych przy pilnowaniu mienia.
Równoważny system czasu pracy pozwala na wypełnianie obowiązków nawet do 12 godzin dziennie. W związku z tym prawo zabrania zatrudniania ludzi z niepełnosprawnością w takim systemie.
Pracownicy niepełnosprawni mają również prawo do dodatkowej 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy.
Jak przystosować stanowisko pracy dla osoby niepełnosprawnej?
W przypadku niektórych niepełnosprawnych konieczne jest przystosowanie stanowiska pracy np. do ich stanu fizycznego. Przedsiębiorcy mają szansę ubiegać się o specjalne dofinansowanie ze środków programu PFRON. Pieniądze przeznaczone są przede wszystkim na:
- adaptację wszystkich pomieszczeń siedziby firmy np. kuchni, łazienki, jadłodajni, szatni, klatki schodowej,
- zakup potrzebnych urządzeń ułatwiających wykonywanie zadań,
- zakup oraz autoryzację specjalnego oprogramowania wspomagającego funkcjonowanie w firmie.
Zakres dostosowań zależy od stopnia niepełnosprawności. Obowiązek dokonania zmian na stanowisku oraz w budynku przedsiębiorstwa nakłada na pracodawców ustawa z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
0 komentarzy w Praca dla niepełnosprawnych – stanowisko i czas pracy