- Post dodany przez: Daniel
- Dnia: 12 czerwca 2019
- 0
Kiedy rozwiązujemy umowę o pracę, szef ma obowiązek wystawić nam świadectwo pracy. Jest to dokument, w którym powinny znaleźć się wszystkie istotne informacje dotyczące naszego zatrudnienia w danej firmie. W przypadku nieścisłości bądź fałszywych informacji mamy prawo wnioskować o korektę tego dokumentu.
Świadectwo pracy – do czego potrzebne?
Świadectwo pracy to dowód na to, że osoba była zatrudniona w danej firmie. Dokument jest istotny z uwagi na kilka kwestii. Przede wszystkim stanowi podstawę do obliczenia stażu pracy, który z kolei jest kluczowy dla ustalenia długości przysługującego urlopu wypoczynkowego czy wysokości emerytury.
Ponadto, treść świadectwa pracy może mieć znaczenie podczas kolejnych rekrutacji, w jakich bierze udział dana osoba. Zawiera bowiem informacje o zajmowanych stanowiskach, zakresie obowiązków czy nabytych uprawnieniach.
Elementy świadectwa pracy
Treść świadectwa pracy nie jest dowolna. W odróżnieniu od referencji pracodawca nie może napisać w nim, jaka jest jego osobista opinia na temat podwładnego. Co powinno zawierać świadectwo pracy? Przede wszystkim:
- dokładną datę rozpoczęcia i ustania stosunku pracy,
- nazwę zajmowanego stanowiska,
- rodzaj wykonywanej pracy,
- tryb i okoliczności rozwiązania bądź wygaśnięcia umowy,
- wiadomość o wykorzystanych urlopach – płatnych i bezpłatnych,
- informację o okresie odbytej służby wojskowej,
- dane dotyczące liczby dni pracy, za które wypłacane było wynagrodzenie,
- informację o należności wynikających ze stosunku pracy, których pracodawca nie wypłacił (np. z uwagi na bankructwo firmy).
Ponadto zgodnie z Kodeksem pracy świadectwo pracy może zawierać informację o wysokości wynagrodzenia, jego składnikach, a także nabytych w czasie zatrudnienia kwalifikacjach. Dane te uwzględnione są w dokumencie na wniosek zatrudnionego.
Wystawianie świadectwa pracy
To, w jakim terminie świadectwo pracy musi wystawić przełożony, jest określone w ustawie. Firma nie ma wielkiego pola manewru w tym zakresie. Zwykle świadectwo pracy wydaje się pracownikami w ostatnim dniu pracy. Nawet jeśli zatrudniony przestał pełnić swoje obowiązki wcześniej i na przykład korzysta z urlopu, szef nie może przekazać mu świadectwa we wcześniejszym terminie. Może natomiast zrobić to później, ale maksymalnie w ciągu 7 dni od rozwiązania umowy.
Wystawienie świadectwa pracy jest obowiązkiem przełożonego – nie może tego zaniechać, niezależnie od okoliczności rozwiązania umowy. Jeśli pracownik uzna, że dokument zawiera zbędne bądź niewłaściwe informacje, składa wniosek o korektę świadectwa. Wówczas pracodawca musi je poprawić w ciągu kolejnych 7 dni od złożenia wniosku.
Ponadto, w przypadku gdy szef nie wywiąże się z obowiązku i nie wyda dokumentu, wówczas pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia. Powinno być ono wypłacone w ciągu maksymalnie 6 tygodni. Z kolei, gdy pracodawca nie przekaże byłemu podwładnemu poprawionego świadectwa, wówczas ten może skierować sprawę do sądu pracy.
0 komentarzy w Co powinno zawierać świadectwo pracy?