- Post dodany przez: Daniel
- Dnia: 26 lutego 2019
- 0
Stopa bezrobocia w Lublinie pod koniec września 2018 roku oscylowała w granicach 6,4%, co oznacza świetny wynik w porównaniu do poprzednich lat oraz w odniesieniu do średniej wojewódzkiej. Nie zmienia to faktu, że wynagrodzenia w Lublinie nie należą do najwyższych w kraju. Jednym ze sposobów na lepszą pracę pozostaje przebranżowienie się.
Jakie sygnały świadczą o tym, że warto pomyśleć o zmianie lub uzupełnieniu kwalifikacji zawodowych?
Na pewno będzie to sytuacja, kiedy pracownik zaczyna się czuć wypalony zawodowo, nie angażuje się już w wypełnianie swoich obowiązków i przestaje realizować swoje pasje. Niepokojące jest poczucie marnowania swojego potencjału. Poza tym osoby, które chcą się przekwalifikować, zwykle nie są zadowolone z warunków finansowych i wiedzą, że na innym stanowisku mogłyby dużo lepiej zarobić.
Co robić, jeśli podejmujemy decyzję o przebranżowieniu się?
Po pierwsze, trzeba znać swoje predyspozycje. Musimy zastanowić się nad tym, jakie mamy zdolności i co tak naprawdę lubimy robić. Warto też przyjrzeć się swoim potrzebom. Być może idealnym rozwiązaniem okaże się prac zdalna, własna działalność lub praca z możliwością podróżowania?
Kolejną kwestią, już bardziej przyziemną, jest zweryfikowanie tego, czy wybrany przez nas zawód jest przyszłościowy. Warto śledzić trendy na ogólnopolskim i lokalnym rynku pracy. Osoby, które chcą zmienić miejsce zatrudnienia, nie powinny ograniczać się do przeglądania aktualnych ofert pracy w Lublinie, ale rozeznać się w długoterminowych prognozach. W końcu nie opłaci się kończyć kosztownych kursów czy studiów po to, aby popracować w danym zawodzie tylko rok lub dwa.
Jeśli chcesz zmienić zawód, to uzupełnienie wiedzy jest niezbędne. Można to robić samodzielnie np. poprzez naukę przez internet lub za pośrednictwem profesjonalnych kursów. W zdobyciu nowych kwalifikacji pomagają także szkolenia organizowane przez powiatowe urzędy pracy, które są kierowane do bezrobotnych w różnych przedziałach wiekowych, w tym dla osób po 50 roku życia. Odpowiednie instytucje organizują też szkolenia adresowane do rolników, którzy po wielu latach pracy w gospodarstwach, wybierają pracę w Lublinie na etacie.
Osoby, które mają jeszcze wątpliwości dotyczące tego, czy warto im zmieniać kwalifikacje zawodowe, powinny podjąć praktyki lub staż, który pozwoliłby im lepiej poznać daną profesję. Jeśli znamy kogoś, kto pracuje w interesującym nas zawodzie, to jak najbardziej warto zasięgnąć jego opinii.
0 komentarzy w Kiedy warto myśleć o przebranżowieniu się?