- Post dodany przez: Daniel
- Dnia: 8 stycznia 2019
- 0
Brak wyspecjalizowanych pracowników jest coraz większym problemem dla wielu firm w Lublinie. W pierwszej kolejności pracodawcy zatrudnią kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, spawaczy oraz piekarzy. Jakie stanowiska są jeszcze najchętniej obsadzane?
Miasto Lublin położone we wschodniej Polsce na Wyżynie Lubelskiej nad Bystrzycą szuka wykwalifikowanych rąk do pracy. Jacy pracownicy są najbardziej potrzebni? Okazuje się, że szeroki wachlarz ofert pracy skierowany jest do blacharzy i lakierników samochodowych, kierowców autobusów, kosmetyczek, krawcowych, kucharzy, kurierów, listonoszy oraz magazynierów. Zaś w budownictwie do inżynierów, murarzy, tynkarzy i posadzkarzy. W tym sektorze przypada ponad 40 proc. wszystkich wolnych miejsc pracy w regionie.
W jakich zawodach najtrudniej znaleźć pracę?
Liczba miejsc pracy kurczy się w głównej mierze dla socjologów i specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych. Problem ze znalezieniem pracy mają również m.in. animatorzy kultury i filozofowie, historycy, kulturoznawcy, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, organizatorzy imprez, ogrodnicy i sadownicy oraz politolodzy.
Korzystniejsza perspektywa ukazuje się jednak dla osób działających w branży handlowej, księgowej, stomatologicznej i psychologicznej. Przedstawiciele tych zawodów mają zapewnione bezpieczeństwo zatrudnienia.
Jak prezentuje się rynek pracy?
Sytuacja na lubelskim rynku pracy powoli się stabilizuje. W tym roku w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowało się ponad 10 tys. bezrobotnych. Stopa bezrobocia we wrześniu br. wynosiła 7,7 proc. Zgodnie z danymi GUS w stolicy Lubelszczyzny pod koniec 2017 r. zostało zatrudnionych 128 tys. osób. Natomiast średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w 2017 r. opiewało na kwotę w wysokości 4 234,37 zł.
Od kilku lat w mieście powstają sukcesywnie nowe firmy, które zapewniają coraz więcej i lepiej płatnych miejsc pracy. Priorytetową rolę w rynkowej strategii Lublina odgrywają przemysł motoryzacyjny, sektor nowoczesnych usług IT oraz outsourcing. Liczba osób zatrudnionych w przemyśle wzrasta od 500 do 1000 osób rocznie, a w IT do kilkaset osób.
0 komentarzy w Rynek pracy w Lublinie. W jakich branżach jest najwięcej ofert?